AKP, taşıdığı asker ve polislerle belediye başkanını belirlemek istiyor

  1. Ana Sayfa >
  2. Gündem >
  3. AKP, taşıdığı asker ve polislerle belediye başkanını belirlemek istiyor

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, seçmen taşıma uygulamalarına ilişkin yaptığı açıklamada son yerel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kazandığı Iğdır, Kars, Hakkari ve Mardin gibi şehirlerdeki bazı ilçelere AKP’nin kolluk güçlerini seçmen olarak kaydettirdiğini söyledi.

DEM Parti Demokratik Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, yerel seçimlere yaklaşık 3 ay kala, AKP’nin güvenlik görevlilerini, jandarmayı ve polisi “seyyar seçmen” gibi kullanarak bir önceki seçimde az farkla HDP’nin kazandığı yerlere kaydettirdiğini dile getirdi. 

Iğdır, Siirt, Şırnak, Hakkari, Mardin, Batman, Kars, Diyarbakır, Ağrı ve Muş’ta benzer usulsüzlüklerin yapıldığını tespit ettiklerini belirten Tiryaki, buralarda kolluk güçlerinin taşınmasına ve seçmen olarak kaydedilmelerine örnekler verdi. 

‘ADETA BİR SEYYAR SEÇMENDEN BAHSEDİYORUZ’

Tiryaki’nin açıklamaları şu şekilde:

“Iğdır’da 2019 yerel seçimlerinde merkez belediyesini HDP bin 514 oy farkla kazanmıştı. AKP burada seçim sonucunu etkilemek için ne yapmış AKP bakalım. Pir Sultan Abdal Mahallesi 831. Sokak No:5. Bu yeni bir adres. Bu adrese tam bin 450 seçmen kaydedilmiş. Bunların yalnızca 5 tanesi 14 Mayıs seçimlerinde Iğdır merkezinde oy kullanmış. Bin 445 seçmen Iğdır merkez ilçe dışından getirilmiş. Yine Konaklı Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi No:220. Altı ay önceki seçimde böyle bir adres yok. Bu adrese toplam 743 erkek seçmen kaydedilmiş.

Tek bir tane adresten bahsediyoruz. Adres sorgulama sisteminde burası İl Emniyet Müdürlüğü olarak geçiyor. Bir işyeri. Bu işyerine 743 erkek seçmen kaydedilmiş. Adres olarak belirtilemeyecek bir yerden bahsediyoruz. 2023 seçimlerinde yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı bin 186 seçmen, 2024 yerel seçimlerinde oy kullanabilmeleri için Iğdır merkeze kaydedilmiş. Bu da yeni bir şey. Adeta bir seyyar seçmenden bahsediyoruz. Güvenlik görevlilerini, jandarmayı ve polisi bir seyyar seçmen gibi bir dönem yurt dışına, bir dönem istedikleri şehirlere, köylere, ilçelere, kasabalara taşıyan bir siyasi iktidar var. 

2019’daki yerel seçimlerde Siirt Belediyesini HDP bin 161 oy ile kazanmış. Siirt merkezde en az 6 tane şüpheli seçmen tespit edilmiş. Hayali seçmenden bahsetmiyorum, bunların her birisi seçmen. Fakat şüpheli biçimde adresleri Siirt merkeze nakledilmiş binlerce kişiden bahsediyoruz. Birkaç tane örnek vereceğim. Yeni Mahalle Cengiz Topel Caddesi No:40. Bu adrese Mayıs 2023 seçimlerinde 10 tane seçmen kaydedilmiş. Şimdi ne kadar artmış? Yüzde 20 bin 890 artmış. 2 bin 99 kişi kaydedilmiş. Bunlardan yalnızca 10 tanesi Siirt merkez seçmeni, diğerlerinin tamamı dışarıdan getirilmiş kişiler. Yine bir başka adres. Doğan Mahallesi Abdurrahman Kavak Caddesi No:75. Adres sorgulama sisteminde burası da Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü. Bir işyerinde seçmen sayısı mayıs ayında 7 iken, burada da yüzde 28 bin 314 artış olmuş. Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğünde 7 olan seçmen sayısı bin 989’a yükselmiş.

‘SEÇİM SONUÇLARINI MANİPÜLE ETMEK İÇİN BİR SEÇİM MÜHENDİSLİĞİ YAPILIYOR’

Yine bir başka adres Siirt merkezde. Barış Mahallesi Hükümet Bulvarı No:117/12. Mayıs seçimlerinde böyle bir adres yok. Yani hiç seçmeni yokken 6 ay içerisinde yeni bir adres oluşabilir mi? Elbette yeni adres oluşabilir. Yeni bir inşaat yapılır, yeni bir ev yapılır. Herhangi bir olağanüstü durum yok. Ama tek bir adreste, tek bir numarada bir anda 2 bin 555 kişi kaydedilmiş. İşte bu adrese de diğer iki adreste olduğu gibi 20’li yaşlarda erkeklerden oluşan 2 bin 555 seçmen kaydedilmiş. Yine biraz önce söylediğim gibi 2023 Mayıs seçimlerinde yurt dışında seçmen olan tamamı 20’li yaşlarda erkeklerden oluşan bin 533 seçmen Siirt merkeze kaydırılmış.

Seçim sonuçlarını manipüle etmek için bir seçim mühendisliği yapılıyor. Bir başka örnek Siirt Kurtalan. 2019 seçimlerinde belediyeyi HDP 200 oy farkla kazanmış. Bakalım Kurtalan’da ne olmuş. Rakamlar da özel bir mühendislik hesabıyla getirilmiş. 700 fark mı var 3 bin kişi getirilmemiş, bunun biraz üzerinde bir rakam getirilmiş. Tek bir adres, Kültür Mahallesi Jandarma Caddesi No:32/a. Adres sorgulama sisteminde burası misafirhane. Misafirhaneye seçmen kaydı yapamazsınız. Burası bir adres olmaz. Bu misafirhaneye daha önce 13 kişi kayıtlı iken şimdi 1003 kişi kaydedilmiş. Bu da seçim sonucunu değiştirecek bir değişim anlamına geliyor.

‘AKP, CİZRE VE SİLOPİ’DEN ŞIRNAK’A 4 BİN 368 KİŞİ TAŞIMIŞ’

Şırnak merkez. 2019 yerel seçimlerinde AKP belediyeyi 8 bin 500 oyla kazanmış. Bu kazanmışın yanına bir parantez açmak gerekiyor. Anımsayanlar olacaktır; ahırlara bile seçmen kaydedilmişti. Biz bunların hepsini belgeledik. O dönem ilçe seçim kurullarına başvuru yaptık, il seçim kurullarına ve YSK’ya kadar itiraz ettik ama sonuç alamadık. AKP taşıdığı seçmenlerle Şırnak Belediyesini kazanmıştı. 2023 Mayıs seçimlerinde Şırnak merkezi kazanamayacağını anlayan AKP, bu mühendisliği bir başka biçimde sürdürüyor.

Birkaç adres vereyim daha iyi anlaşılsın. Yeşilyurt Mahallesi Şehit Tümgeneral Erdoğan Aydın Caddesi. Adres sorgulama sisteminde burası askeri alan. Seçmen taşınan en yoğun alan. Bu yerleşkeye kayıtlı seçmen 752 ve yüzde bin 600 artışla şu anda 5 bin seçmene ulaşmıştır. Bu seçmenlerin 4 bin 368’i yeni kayıtlı seçmen. Hiçbirisi Şırnak’lı değil. 4 bin 368’li yeni seçmen garip bir şekilde AKP’nin seçimi hiçbir şekilde kazanamayacağını bildiği Silopi ve Cizre’den Şırnak merkeze getirilmiş. 

‘HER ADRESİ BÜTÜN AYRINTILARIYLA BİLİYORUZ VE BUNLARA İTİRAZIMIZ YAPACAĞIZ’

AKP Çukurca’yı olağan koşullarda kazanamayacağı için inanılmaz seçmen taşımış. 5 bin 57 seçmenli Yeşilçeşme’nin yalnızca yüzde 15’i Hakkarililerden oluşuyor. Bu mahallede seçmenin yalnızca 801’i Hakkarili. Üstelik bu adreslerden bir tanesinde (No:6/2) 14 Mayıs seçimlerinde tek seçmen var. Adı soyadı bizde. Burada ne kadar seçmen artışı olmuş inanılmaz. 923 tane yeni seçmen kaydedilmiş. Yine bir başka adresteki seçmen sayısı 67’den bin 224’e çıkmış, yüzde bin 726 artış olmuş. Bir başka adreste 501 seçmen bin 455’e ulaşmış. Yüzde 190’lık bir artış olmuş. Bu açıkladığımız veriler için AKP adına biri konuşacaktır. Burası emniyet müdürlüğü, askeri bölge diyecekler ama şunu bilsinler; her adresi bütün ayrıntılarıyla biliyoruz ve bunlara itirazımız yapacağız. Polisevi, askeriye, emniyet, özel harekat şube müdürlüğü deyip kurtulamayacaklar.

Bir başka yer Batman Hasankeyf. 2019 seçimlerinde AKP belediyeyi 496 farkla kazanmıştı. Gerçekten Hasankeyf gibi bir yer için çok büyük bir oy farkı. Ancak AKP Hasankeyf’te de bir seçim mühendisliği çalışması yürütmüş. Sadece iki adreste neler yapılmış, onu paylaşacağım. Bir tanesi Raman Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Caddesi No: 73. Adres sorgulama sisteminde jandarma komutanlığı olarak gözüküyor. Mayıs seçimlerinde hiç seçmen yok. Şimdi 154 seçmen var. Eyyübi Mahallesi Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı No: 133 ve No: 33. Adres sorgulama sisteminde ilçe emniyet müdürlüğü olarak gözüküyor. Bu adreste Mayıs seçimlerinde hiç seçmen kaydı yok. Şu anda 150 seçmen kayıtlı. 

Yine bir başka kent Mardin Dargeçit. 2019 yerel seçimlerinde AKP belediyeyi 664 oy farkla kazanmış ama burada da bir seçim mühendisliğine girilmiş. Bahçebaşı Mahallesi Şehit Ali İbrahim Aksoy Caddesi No: 31. Adres sorgulama sisteminde emniyet müdürlüğü olarak görülen bu adreste kayıtlı 341 seçmenin yalnızca 11 tanesi bundan birkaç ay önceki Mayıs seçimlerinde Dargeçit’te oy kullanmış. Yine Sefa Mahallesi Şehit Üsteğmen Emrah Şahin Kışla Caddesi No:14. Adres sorgulama sisteminde burası da jandarma komutanlığı olarak gözüküyor, 227 seçmeni var. Ve bu seçmenlerden sadece 19 tanesi 14 Mayıs seçimlerinde Dargeçit’te oy kullanmış.

Bir başka ilçe Mardin Savur. 2019 yerel seçimlerinde HDP belediyeyi 764 oy farkla kazanmış. Şimdi burada bakalım AKP nasıl bir seçim mühendisliği yapmış. Kaplan Mahallesi Mardin Caddesi No:12. Adres sorgulama sisteminde silahlı kuvvetlere ait bu adrese 14 Mayıs seçimlerinde yalnızca 2 kişi kayıtlıymış, şu anda 655 seçmen kayıtlı. Bunlardan yalnızca bir tanesi 14 Mayıs seçimlerinde Savur’da oy kullanmış. Safa Mahallesi 125/1 Sokak No:5/1. Adres sorgulama sisteminde ilçe emniyet amirliği olarak gözüküyor. Bir önceki seçimlerde böyle bir adres yok. Yeni bir adres. Şu anda 254 tane seçmen kaydedilmiş. Bu 254 seçmenden yalnızca bir tanesi, bir önceki seçimde Savur’da oy kullanmış, 158 tanesi Artuklu’dan Savur’a getirilmiş seçmenlerden oluşuyor.

‘AKP SEÇİMİ BÖYLE KAZANMAYA ÇALIŞIYOR’

Şimdi Diyarbakır ilçelerinden örnek verelim. 2019 yerel seçimlerinde HDP belediyeyi bin 757 oy ile kazanmış. Burada AKP nasıl bir mühendislik çalışması yürütmüş bakalım. Turgut Özal Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No: 103. Adres sorgulama sisteminden jandarma misafirhanesi olarak gözüküyor. 6 ay önce böyle bir misafirhane kayıtlarda yok. Ekim 2023 itibariyle bu adrese bin 062 tane seçmen kaydedilmiş. Bunlardan sadece 13 tanesi 14 Mayıs seçimlerinde Kulp’ta oy kullanmış. Kulp’a gelen, Kulp’ta olmayan toplam 2 bin 100 seçmenin bin 49’u bu adrese kaydedilmiş. Misafirhanede bulunan askerlerin 572 tanesi de kazanma ihtimalinin olmadığı düşünülen Lice’den Kulp’a getirilmiş kişiler.

Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde de 2019 yerel seçimlerinde HDP belediyeyi 524 oy farkla kazanmış. Şimdi nasıl bir mühendislik faaliyeti yürütmüş AKP? Hürriyet Mahallesi Şehitlik Caddesi 93 a-b-c- e-f-g diye uzuyor. Adres sisteminde Hazro Jandarma Komutanlığı. Mayıs 2023’te 27 kayıtlı seçmen var, Ekim 2023 itibariyle bir anda 813’e çıkmış. Bu adreste kayıtlı olup bir önceki seçimlerde Hazro’da oy kullanan seçmen sayısı 11. 813 seçmenden sadece 11 tanesi bir önceki seçimde Hazro’da oy kullanmış. Diyarbakır Eğil de çokça seçmen taşınan merkezlerden. HDP 2019’da belediyeyi 843 oy farkla kazanmış. Yenişehir Mahallesi Şehit Ahmet Ece Caddesi ki adres sorgulama sisteminde askeriye. Mayıs 2023’te 21 kayıtlı seçmen var. Ekim 2023 itibariyle bu adrese bin 216 kişi kaydedilmiş. Henüz Aralık ve Ocak rakamlarını almış değiliz, bu sayı artmıştır.

Ağrı Taşlıçay, 2019 yerel seçimlerinde AKP belediyeyi 138 oyla kazanmış. Tekrar kazanamayacağını düşünüyor ki işini sağlama almış. İlçe merkezinden 68 kişi gitmiş, Ağrılı olmayan 257 kişi gelmiş. Bunların 168 kişisi Doğubayazıt’tan getirilmiş tek bir adrese kaydedilmiş. Bunların hiçbiri Ağrılı değil. Taşlıçay Kaymakamlığı Konukevi olarak tespit ettiğimiz bu adresteki seçmen sayısı 14 Mayıs seçimlerde 9 iken şimdi 209’a yükselmiş. AKP işte seçimi böyle kazanmaya çalışıyor.

Bir başka yer Muş Malazgirt. AKP çok az farkla kazanmıştı. Bakalım nasıl bir mühendislik yapmış. Öncelikle Bulanık ve köylerinden seçmen kaydırmış. Altı ay önce seçmen bulunmayan adreslere bin 469 kolluk görevlisi kaydetmişler. Ağrı Caddesi No4/4 tamamı adres ve tamamına yakın Muşlu olmayan 149 seçmenin hiçbiri daha önce Malazgirt’te oy kullanmamış. Bunlar da dışarıdan getirilmiş. Yine tamamı erkek. Biri hariç hiçbiri Muşlu olmayan 129 seçmenin kaydırıldığı Mengüçgazi Mahallesi Ağrı Caddesi No:4/1 de adres taşınan merkezlerden.”

HATİMOĞULLARI VE BAKIRHAN’DAN PAYLAŞIM

Mehmet Rüştü Tiryaki’nin açıklamalarının ardından, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan da sosyal medya hesaplarından eş zamanlı paylaşım yaptılar. 

Hatimoğulları, “İktidar ölülere bile oy kullandırın talimatıyla başladığı yolda seyyar seçmenle Kürt halkının iradesini gasp etmek istiyor” ifadelerini kullandı.

Benzer örnekleri sıralayan Bakırhan ise “Bunun gibi birçok yerde hile ve usulsüzlük yaptığınızı biliyoruz. Ensenizde olacağız. Bu hile ve usulsüzlük irade hırsızlığıdır. Vicdanınız olsa kuruyup giderdi. Ahlakınız olsa çürür, kokardı. Sizin pusulanız hile, usulsüzlük; bizim pusulamız halktır! Ne yaparsanız yapın. Kazanan biz olacağız. Kazanan halkımız olacak” ifadelerini kullandı

Yazıyı Kaynağından Okuyun →

BENZER YAZILAR

İzmir’de özel sektör öğretmenleri, ‘ulaşımda eşitlik’ istedi

Mert Ege 25 Haziran 2024
İzmir’de Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Güzelyalı sahilinde bulunan Göztepe Köprüsü’ne astıkları pankar...

İYİ Parti’de toplu istifa

Mert Ege 24 Haziran 2024
Balıkesir’de Bandırma Demokrat Platformu Başkanı Adnan ve beraberindeki yaklaşık 100 kişi, İYİ Parti’den isti...

‘Medya sektöründe orman kanunlarını değiştireceğiz’

Mert Ege 24 Haziran 2024
Sputnik Türkiye’de sendikalı oldukları için işten çıkarılan 24 gazetecinin başlattığı grev 100. gününe ulaştı...

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

keçiören escort escort ankara sikiş izle